Relacja Dominika Żmudy z Oazy Modlitwy

młodzież_Elbląg_duszpasterstwo_Oaza

Dominik Żmuda z Elbląga podzielił się z nami swoimi wspomnieniami po minionej Oazie Modlitwy. Zapraszam do lektury! 🙂

 

W minioną sobotę (3 lutego) zakończyła się feryjna Oaza Modlitwy dla młodzieży z Ruchu Światło-Życie naszej diecezji.

Uczestnicy tych rekolekcji przybyli między innymi z Pasłęka, Iławy, Kwidzyna i Elbląga. Odbywały się one we wsi Głotowo, niedaleko Dobrego Miasta, w terminie od 28 stycznia do 3 lutego.

Wioska ta słynie z pięknego kościoła i tak samo pięknej kalwarii, które mieliśmy okazję odwiedzić niejednokrotnie. Gościł nas w tej miejscowości, a dokładniej w domu rekolekcyjnym, ks. Marek Proszek, tamtejszy proboszcz. Obdarzył nas ogromną życzliwością i licznymi żartami, poprzez co opuszczenie tego miejsca było jeszcze trudniejsze dla wielu z uczestników.

Oazę Modlitwy prowadził ks. Maciej Ruciński, któremu pomagały w tym Anna Kobylska i Ewelina Korowaj. Każdy dzień zaczynaliśmy od jutrzni, następnie było śniadanie, a po nim spotkanie w grupach, reszta planu zmieniała się w zależności od tematu danego dnia, z wyjątkiem Mszy Świętej, w której uczestniczyliśmy każdego dnia. Tematem rekolekcji byli Nauczyciele Wiary, święci, którzy dają świadectwo i nauki o tym, jak zbliżać się do Boga i żyć według wspaniałego planu, który ma On dla każdego z nas.

Pierwszego dnia przyglądaliśmy się postaci Niepokalanej, która swoją pokorą i ufnością zdumiewa każdego. Dzień ten był zakończony celebracją drugiego z dziesięciu kroków ku dojrzałości chrześcijańskiej, które są programem formacji dla osób po 1 stopniu Oazy Nowego Życia. W drugim dniu skupiliśmy się na postaci Jana Chrzciciela, syna Elżbiety, który przyszedł przygotować drogę dla Jezusa. Analizowaliśmy jego postawę uniżenia i świadomość, że jest on tylko narzędziem w rękach Boga, a jego uczniowie mają iść za Jezusem, nie pozostawać razem z nim. Tego dnia udaliśmy się także do Nowego Kawkowa w celu odwiedzenia oazowiczów z archidiecezji warmińskiej, którzy przeżywali w tym czasie swoje rekolekcji. Mieliśmy okazję posłuchać ciekawych i budujących świadectw animatorów oraz uczestników. Na koniec spotkania każda osoba z naszej oazy miała okazję posmakować przepysznych naleśników. W trzecim dniu naszych zmagań przyglądaliśmy się postaci św. Piotra. Jego postawa uczyła nas, iż nawet gdy na chwilę przestaniemy patrzeć na Jezusa i podążać za Nim, to powinniśmy wrócić do Niego. Żałować za swoje złe uczynki i chcąc poprawy, a także starać się już nigdy nie tracić Go z oczu. Czwarty dzień poświęciliśmy postaci św. Pawła z Tarsu. Podziwialiśmy jego udział w niesieniu Ewangelii tak daleko, jak tylko dał radę. Pokazała każdemu z nas, że nawet osoba, która była zdeklarowanym przeciwnikiem wiary, po swoim nawróceniu może dokonać wielkich rzeczy z Bożą pomocą. Ostatnim z nauczycieli wiary był św. Jan Ewangelista. Chociaż był umiłowanym uczniem Jezusa to na początku zdarzało mu się wywyższać ponad innych. Trwając przy Mistrzu – zmienił się i stał się jedynym z apostołów, który był pod krzyżem i cały czas trwał w wierze. Tego dnia przypadało też święto Ofiarowania Pańskiego, którego liturgię mieliśmy przyjemność obchodzić w Głotowskim kościele parafialnym. Wieczór tego dnia minął nam na wspólnej zabawie, tańcach i oglądaniu filmów.

Ostatni dzień był bardzo pracowity, gdyż o 13 był już zaplanowany powrót do domów. Mimo sprzątania znaleźliśmy czas aby jeszcze ostatni raz pod czas tych rekolekcji wspólnie uczestniczyć w Mszy Świętej. Ten dzień nie obył się bez łez, które spowodował wyjazd z tego miłego miejsca, koniec rekolekcji, a dla części rekolektantów, także koniec ferii i powrót do szkoły i codziennych obowiązków. Wspomnienia tej Oazy Modlitwy na pewno jeszcze długo będą zajmować myśli i poruszać serce każdego, kto brał w niej udział.

Dominik Żmuda

Więcej informacji na temat Ruchu Światło-Życie działającego w naszej diecezji znajdziesz tu.

Relacja z zakończonej Oazy Modlitwy została także zamieszczone w Gościu Elbląskim oraz na naszej stronie internetowej.

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *