Relacja Jakuba Kornagi ze spotkania Lednica 2018

Lednica 2018

Był to mój pierwszy i na pewno nie ostatni wyjazd na Lednicę

W sobotę 2 czerwca, o 06:30, wyjechaliśmy na Pola Lednickie spod elbląskiej katedry. Autokar był prawie w całości zapełniony młodzieżą. Dojechaliśmy na miejsce na godzinę 13-stą. Musieliśmy chwilę poczekać aż opiekunowie, na czele z ks. Markiem, przyniosą nam przepustki i gadżety związane z tegoroczną Lednicą.

Gdy wyszliśmy z autokaru, poszliśmy na wyznaczone miejsce. Było super – pierwszy sektor. Wszystko było widać. Przyznam, że byłem pod wrażeniem ilości uczestników. Zgromadziło się około 100 tys. osób. Byli to ludzie sympatyczni, mili i rozmowni. Miałem więc okazję aby poznać nowe osoby. Wszyscy chętnie angażowali się w śpiew jak i tańce, prowadzone przez ok. 2 tys. tancerzy, w tym przez osoby z elbląskiej wspólnoty Ruchu Lednickiego. Na Polu Lednickim był także namiot z adoracją Najświętszego Sakramentu. Pierwszy raz widziałem 2-metrową monstrancję. Najbardziej wzruszył mnie jednak widok spowiadających na polu kapłanów i młodzieży, chętnej pojednać się z Bogiem.

Oficjalne rozpoczęcie spotkania miało miejsce o godz. 17:00. Zaśpiewaliśmy wówczas Hymn III Tysiąclecia i Bogurodzicę. W tym czasie odbyła się procesja z krzyżem i relikwiami świętych patronów Polski. Później było przywitanie gości, m.in. prymasa Polski, przewodniczącego Konferencji Episkopatu, biskupów oraz prezydenta RP Andrzeja Dudy, który wygłosił krótkie słowo do młodzieży i wziął nawet udział w tańcach lednickich. Prezydent ofiarował też organizatorom spotkania, ojcom dominikanom, kopię pierwszego hymnu Polski, Bogurodzicy.

Kolejnym elementem Lednicy 2018 było przedstawienie o stworzeniu świata i konferencja głoszona przez dominikanów z Łodzi. Ok. godz. 19:30 był obrzęd mandatum – czyli obmycia nóg bliźniemu, na znak miłości do niego. Z wielką chęcią podszedłem do siostry zakonnej i to uczyniłem. O godz. 20:00 rozpoczęła się Eucharystia. Było czymś wyjątkowym ujrzeć 2000 kapłanów razem z dziesiątkami tysięcy młodzieży na wspólnej modlitwie. Podczas Mszy św. homilię wygłosił abp Grzegorz Ryś. Nawiązał do tego, jak ważni jesteśmy dla Boga. Po liturgii głównym punktem spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu i wyznanie Jezusa jako Pana i Zbawiciela.

Zanim dotarliśmy do autokaru, przeszliśmy przez Bramę III Tysiąclecia. Cały wyjazd był dla mnie bardzo wielkim przeżyciem i na pewno pogłębieniem relacji z Panem Bogiem jak i więzi z drugim człowiekiem.

 

Jakub Kornaga

 

Tu możesz zobaczyć nieco zdjęć autorstwa Mikołaja Jakubika, Dominika Żmudy, Klary Marcinkiewicz, Jakuba Kornagi, Agnieszki Wawro i Bartosza Marszałka:

Lednica 2018 Lednica 2018 Lednica 2018 Lednica 2018 Lednica 2018 Lednica 2018 Lednica 2018 Lednica 2018 Lednica 2018 Lednica 2018 Lednica 2018 Lednica 2018 Lednica 2018 Lednica 2018 Lednica 2018 Lednica 2018 Lednica 2018

Poniżej można zobaczyć galerię fotografii autorstwa p. Agaty Bruchwald zamieszczoną w Gościu Elbląskim:

Lednica 2018

źródło: www.elblag.gosc.pl

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *